Terapia wisceralna, czy manualna terapia trzewi zwana jest również starosłowiańskim masażem brzucha. Praktyka pokazuje, że ma duże możliwości usprawniania funkcjonowania całego organizmu.
Terapia wisceralna powstała na bazie masażu brzucha i ludowych metod leczniczych na słowiańszczyźnie i stosowanych z powodzeniem na całym świecie oraz została wzbogacona o wiedzę dotyczącą fizjologii człowieka.
Technika masażu wisceralnego polega na manualnej pracy na narządach wewnętrznych. Terapia wisceralna ma na celu usprawnienie funkcjonowania narządów w obrębie jamy brzusznej, ale nie tylko! Bardzo często nie przywiązujemy wagi do tego, co się dzieje w naszym brzuchu i nie zdajemy sobie także sprawy, że w jamie brzusznej znajduje się źródło wielu problemów zdrowotnych! To nie tylko dolegliwości gastryczne, ale także ginekologiczne, psychiczne, a nawet ortopedyczne. Jama brzuszna posiada rozbudowany układ mięśniowo-powięziowy – ogromny układ składający się z setek powiązań oraz mięśni. Na skutek niewłaściwej diety, braku ruchu, czy nieprawidłowego stylu życia jego poszczególne elementy mogą sztywnieć i przestać spełniać swoje funkcje.
80% zaburzeń trzewi to napięcia i dysfunkcje z powodu stresu i psycho-somatyki. Napięcia powodują dysfunkcję narządów i zastoje naczyniowe. Odpowiedni techniki manualne przywracają prawidłowe napięcie w obrębie jamy brzusznej. Jednocześnie następuje poprawa krążenia, co sprzyja zwiększeniu przepływu krwi w okolicy klatki piersiowej, głowy oraz kręgosłupa, ramion i nóg. Komplementarnie terapię trzewną łączy się z hirudoterapia - pijawkami lekarskimi, bańkami ogniowymi, akupunkturą i elektroakupunkturą.
Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem do terapii wisceralnej mogą być choroby nowotworowe oraz tętniaki aorty. Terapia nie jest jednak całkowicie wykluczona, jeśli zarówno pacjent i lekarz wyrażają na nią zgodę.
Więcej artykułów
w czytelni
Więcej artykułów
w czytelni
ASANA - PRANAJAMA - MUDRA - FILOZOFIA
Asztanga Joga, znana też jako asztanga winjasa joga czy power joga jest systemem pozycji, które są praktykowane w seriach, koncentrując się na oddechu (oddechu udżai), ruchu ciała (winjasa), punktach koncentracji wzroku (driszti) i bandach (wewnętrzne zaciski). Wykonywanie wszystkich tych elementów razem jest prak ...
Więcej artykułów
w czytelni